Sabit Sürücü Sorunu (HDD Sorunu)

Belirtiler: Zımpara veya tıklama sesi çıkarır; ölü mavi ekran; dosyaları taşırken hata mesajları; şifreli dosya isimleri; bir klasör veya dosyayı açarken uzun süre bekleme; rastgele çöker.

Arıza Tespit Testi: Sabit sürücünüzden gelen zımparalama veya tıklama sesleri duyarsanız, daha fazla teşhis gerekli değildir. Verilerinizi hemen yedekleyin ve sürücüyü değiştirin,  sürücünüzün son anları olabilir. Diğer belirtilerde ise bazı testler bir sorununuz olup olmadığını öğrenmenizi sağlayabilir. Her sabit sürücü üreticisinin kendi yardımcı programı vardır ve işe bunlarla başlayabilirsiniz. Bazılarını aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz.

Western Digital: Data Lifeguard Diagnostics Windows için, Seagate: SeaTools, HGST: Windows Drive Fitness Test (WinDFT),Samsung: HUTIL (veya SHDIAG ve SUTIL eski sürücüler için),Toshiba: Storage Diagnostic Tool

Windows’da, diskleri bozuk dosyalar ve bozuk bölmeleri tarayan Chkdsk adlı bir araç da vardır; yazılım tabanlı olabilir veya gerçek fiziksel hasarı gösterebilir. Çalıştırmanın en kolay yolu sürücünüze sağ tıklayın, Özellikler’i seçin, Araçlar sekmesini tıklayın ve Kontrol düğmesine basın. Başka bir yol da bir komut istemi açın ve chkdsk x: /f yazın; burada “X”, kontrol etmek istediğiniz sürücünün harfidir. “/f” komutu eklenmesi, yardımcı programın bulduğu hataları onarmaya yönlendirir.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kadir Hacıoğlu
Kadir Hacıoğlu
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?